Гриценко К.Г., Яременко Н.С. Вибір підходу до оцінки вартості фінансових установ в угодах М&A: обґрунтування за методом аналізу ієрархій

  • Konstyantin Gritsenko ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»
  • Natalia Yaremenko ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»

Анотація

Темою статті є обґрунтування вибору підходу до оцінки вартості фінансової установи, найбільш прийнятного в угодах злиття та поглинання.Актуальність обраної теми полягає в тому, що зазвичай в роботах науковців вибір підходу до оцінки вартості робиться на основі логічних умовиводів без використання спеціалізованого інструментарію прийняття рішень. Згідно до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» в Україні законодавчо закріплена обов’язковість застосування доходного, порівняльного або витратного підходів до оцінки вартості будь-якого об’єкту. Тому питання аргументованого вибору підходу до оцінки вартості фінансової установи в угодах злиттях та поглинання залишається відкритим.Метою статті є обґрунтування вибору підходу до оцінки вартості фінансової установи, найбільш прийнятного в угодах злиття та поглинання, методом аналізу ієрархій.Предметом дослідження є вибір підходу до оцінки вартості фінансової установи в угодах злиття та поглинання.За результатами проведеного дослідження зроблено висновок, що при необхідності врахування в угодах злиття та поглинання інвестиційної вартості фінансової установи-цілі як цілісного об’єкту та потенціалу її розвитку найбільш доцільним є орієнтація оціночних процедур на методи доходного підходу. Хоча він і має ряд недоліків, притаманних традиційним методам оцінки вартості, однак являється найбільш прийнятним в угодах M&A, враховує особливості оцінки вартості фінансових установ при злитті та поглинанні та може бути базою для подальших досліджень в напрямку оцінки вартості фінансових установ при злитті та поглинанні.

Біографії авторів

Konstyantin Gritsenko, ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»
Гриценко Костянтин Григоровичкандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри економічної кібернетики ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»(Суми, Україна)
Natalia Yaremenko, ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»
Яременко Наталія Сергіївнаасистент кафедри економічної кібернетики ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»(Суми, Україна)

Посилання

Vitlinskiy, V. (ed.) et al. (2002) Economic risk: game models. Kiev: Kyiv National Economic University.

UKRAINE. CABINET OF MINISTERS (2003) National standard number 1 «General principles of property valuation and property rights», 1440th Resolution, 10th September 2003. Official bulletin of Ukraine, 37, pp. 64.

Rothstein, A (1999) Intelligent identification technology: fuzzy logic, genetic algorithms, neural networks. Vinnitsa: UNIVERSUM-Vinnitsa.

Saaty, T. (1993) Decision-making. The method of analysis of hierarchies. Moscow: Radio and Communications.

Yaremenko, N. (2012) Valuation of the bank: essence and definitions. Investment: Practice and Experience, 21, pp. 73–75.

Yaremenko, N. (2011) The main features of the bank valuation of M&A. Business Inform, 3, pp. 114–117.

Yaremenko, N. (2010) Bank valuation in Ukraine: basic approaches and their possible use. The Collection of scientific proceedings «Financial and credit activity: problems and prospect», 1 (8), pp. 24-29.

Розділ
Методи прийняття рішень