Мадих А.А., Мазур Ю.О., Охтень О.О. Моделювання перспективного планування бюджету міста (на прикладі м. Донецька)

  • Aleksey Okhten Інститут економіки промисловості НАН України
  • Artem Madykh Інститут економіки промисловості НАН України
  • Juliia Mazur Інститут економіки промисловості НАН України
Ключові слова: моделювання, перспективне планування, бюджет міста, Донецьк

Анотація

Перспективне планування бюджету міста, його доходної та видаткової частин, є одним з важливих напрямів діяльності місцевих органів влади, передбачених Бюджетним кодексом України. Якісне виконання цієї важливої функції потребує залучення сучасного науково-аналітичного інструментарію, використання якого дозволить підвищити якість управління соціально-економічним розвитком міста.     В статті запропоновано вдосконалений інформаційно-аналітичний комплекс перспективного планування дохідної частини бюджету міста, призначений для наукової та інформаційної підтримки прийняття відповідних рішень. Він складається з моделей середньострокового планування доходів бюджету міста Донецька. Даний комплекс є науковим інструментом, який дозволяє: аналізувати соціально-економічний  розвиток міста та його бюджету у ретроспективі; виконувати планові розрахунки податкових доходів бюджету міста на середньострокову перспективу (3 роки вперед) з високим ступенем точності та адекватності реальним соціально-економічним процесам.Згідно з розробленими прогнозами середньострокового планування встановлено, що в умовах зростання ВВП України на 2% щорічно в 2014-2016 рр. та реального рівня зростання цін (дефлятора ВВП) на 9% щорічно, спостерігається зростання податкових надходжень з 2 178 млн. грн. в 2012 р. до 2 465 у 2016 р. Така зміна відбуватиметься переважно за рахунок очікуваного зростання ПДФО у бюджеті міста з 1 468 млн. грн. в 2012 р. до 1 738 в 2016 р.Актуалізація комплексу дозволяє отримувати оновлені прогнози розвитку економіки міста і доходів бюджету на три наступні бюджетні періоди, які можна буде використовувати для наукового обґрунтування управлінських рішень міських органів влади і підвищення якості бюджетного планування і прогнозування.

Біографії авторів

Aleksey Okhten, Інститут економіки промисловості НАН України
Охтень Олексій Олександрович,Інститут економіки промисловості НАН України, відділ проблем моделювання економічних систем, старший науковий співробітник (Донецьк, Україна)
Artem Madykh, Інститут економіки промисловості НАН України
Мадих Артем Анатолійович,Інститут економіки промисловості НАН України, відділ проблем моделювання економічних систем, докторант(Донецьк, Україна)
Juliia Mazur, Інститут економіки промисловості НАН України
Мазур Юлія Олександрівна,Інститут економіки промисловості НАН України, відділ відділ фінансово-економічних проблем використання виробничого потенціалу, старший науковий співробітник (Донецьк, Україна)

Посилання

Byudzhetnyy kodeks Ukrayiny (2010) (zi zmin. ta dop. vid 11.08.2013.). # 2456-17. Vidomosti Verkhovnoyi Rady Ukrayiny. #50-51. st. 572.

Podatkovyy kodeks Ukrayiny (2011) (zi zmin. ta dop. vid 28.01.2014.). # 2755-17 . Vidomosti Verkhovnoyi Rady Ukrayiny. #13-17. st. 112.

Forrester, J.W. (1968) Principles of Systems. Portland, Oregon: Productivity Press.

Ayvazyan, S.A., Mkhytaryan, V.S. (1998) Prykladnaya statystyka y osnovy ekonometryky. M.: Yunyty.

Опубліковано
2014-07-04
Розділ
Моделювання в системах мікро- і макроекономіки