Румянцев М.В. Моделювання гнучких виробничих систем з переналагодженням у проміжку між двома виробничими циклами

  • Nikolay Rumyantsev Донецький національний технічний університет
Ключові слова: система масового обслуговування, стаціонарні ймовірності станів системи, середня довжина черги, переналагодження, втрата замовлень, затримка в роботі, нетерплячі клієнти

Анотація

У роботі розглянуто модель гнучкої виробничої системи, побудованої на основі теорії черг, в якій сама гнучка виробнича система представляється у вигляді одноканальної системи масового обслуговування з переналагодженнем і втратою вимог. Передбачається, що на вхід системи надходить пуассоновский потік інтенсивності  замовлень в одиницю часу. Обробка замовлень відбувається в порядку їх надходження, причому час обробки замовлень має показовий закон розподілу з параметром . Прилад має особливістб, яка полягає у тому, що після закінчення обробки всіх замовлень, що знаходяться в системі, він переходить у вільний стан і для переходу його в робочий стан необхідна переналагодження, яка починається через випадковий час, що має показовий розподіл, з параметром , а тривалість її також має показовий закон розподілу, але з параметром . Вимоги, які надходять у систему, як за час очікування початку переналагодження, так і за час переналагодження, втрачаються. Відзначимо, що затримка початку переналагодження обумовлена тим, що підприємству необхідно поставити нове обладнання або оснащення для продовження технологічного процесу. У даному випадку можна заощадити кошти за рахунок того, що ремонтна бригада, яка виконує роботу з встановлення нового обладнання, може бути передана на аутсорсинг.Для описаної системи знайдені характеристики, які використовуються для знаходження основних параметрів функціонування системи, а саме: ймовірність знаходження обладнання на переналадке, ймовірність отримання відмови в обслуговуванні і середню довжину черги.Крім того, розглянуто систему з нетерплячими клієнтами, для якої побудовані і знайдені ймовірності станів даної системи, які мають досить громіздкий вигляд, але проте вони дозволяють, після проведення певних обчислень, отримати всі необхідні характеристики гнучкої виробничої системи. Ключові слова: система масового обслуговування, стаціонарні ймовірності станів системи, середня довжина черги, переналагодження, втрата замовлень, затримка в роботі, нетерплячі клієнти.

Біографія автора

Nikolay Rumyantsev, Донецький національний технічний університет
Румянцев Микола Васильовичдоктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної кібернетики Донецького національного технічного університету(Донецьк, Україна)

Посилання

Румянцев Н.В. Гибкие логистические системы с переналадкой в начале периода занятости и потерей требований / Н.В.Румянцев // - Науковий журнал «Бізнес Інформ», № 4, 2012. - Харків: ФОП Александрова К.М.; ВД «ИНЖЕК», 2012. – С. 25-27.

Румянцев Н.В. Гибкие логистические системы с переналадкой в конце периода занятости и потерей требований / Н.В.Румянцев// - Науковий журнал «Бізнес Інформ», № 5, 2012. - Харків: ФОП Александрова К.М.; ВД «ИНЖЕК», 2012. – С. 51-54.

Гнеденко Б.В. Введение в теорию массового обслуживания / Б.В. Гнеденко, И.Н. Коваленко.– М.: Наука, 1987. – 336 с.

Розділ
Моделювання в системах мікро- і макроекономіки